Noworoczne DERBY!

Dziś DERBY Pomorza Zachodniego! Wyjątkowe bo gramy na wyjeździe, ale we własnej hali. Spowodowane to jest faktem, że swoje mecze ligowe w Hali OSiR, w związku z przeznaczeniem Netto Areny na szpital covidowy, rozgrywa drużyna Kinga Szczecin.

Nasze derbowe zmagania zawsze budziły sporo emocji. Elektryzowały i mobilizowały kibiców obu drużyn. Jednak jak do tej pory nie znaleźliśmy sposobu na sąsiadów. W pierwszym naszym sezonie po powrocie do ekstraklasy Wilki były zdecydowanie lepsze od biało-bordowych wygrywając 95:64 na inaugurację  i w rewanżu 91 : 62. W minionym sezonie rozegraliśmy tylko mecz w ramach pierwszej rundy również ulegając szczecinianom 74 : 68. Nasze wrześniowe spotkanie jeszcze pod wodzą Jacka Winnickiego również padło łupem garnatowo-bordowych, którzy wywieźli ze Stargardu 2 punkty zwyciężając 72:64.

Wilki Morskie mają rozegrany o jeden mecz więcej od biało-bordowych i zajmują obecnie 6 miejsce w tabeli legitymując się bilansem 9 zwycięstw i 10 porażek. Podobnie jak w PGE Spójni, również u naszych sąsiadów po niezadowalających wynikach w drugiej połowie pierwszej rundy doszło do zmiany trenera –  zrezygnowano z Łukasza Bieli zastępując go hiszpańskim szkoleniowcem Jesusem Ramirezem. Ze składu wypadli także Tre Bussey po niezadowalającym okresie próbnym oraz Kasey Hill,  w którym pokładano w Szczecinie duże nadzieje. W ostatnim czasie Wilki dokonały wymiany z Asseco Arką Gdynia oddając Jakuba Kobla, a w zamian pozyskując niskiego skrzydłowego Wojciecha Czerlonko. Do drużyny dołączył także rozgrywający Tookie Brown.

Najlepiej punktującym zawodnikiem drużyny jest Michael Fakuade. Podkoszowy zdobywa średnio 12.2 punktu na mecz, dokładając do tego 6.9 zbiórki. Jego występ w dzisiejszym meczu stoi pod dużym znakiem zapytania, gdyż  doznał on kontuzji w rozegranym 29 grudnia meczu z Zastalem Enea BC Zielona Góra. Kontuzjowany jest także Adam Łapeta. Obu zastąpić będą musieli Mateusz Bartosz notujący 5.9 punktu i dobre 6.9 zbiórki w średnio nieco ponad 17 minut spędzonych na parkiecie oraz czwarty punktujący drużyny Cleveland Melvin. Podpisany dziś przez szczecinian Maciej Lampe wystąpi najprawdopodobniej dopiero 9 stycznia w meczu przeciwko Anwilowi Włocławek.

Grą Wilków kieruje Jakub Schenk. Zawodnik rozdaje średnio 5.1 asysty w meczu. Jest także drugim punktującym drużyny ze średnią 12.1 punktu w meczu. Schenk oddaje także najwięcej prób zza łuku. Wykonuje ich średnio 4.7 trafiając 30.3% z nich. Ponad cztery próby za trzy wykonują także: Thomas Davis ( 4.2 próby przy skuteczności 40% ), Dustin Ware (4.4 próby przy skuteczności 35.5%) oraz wspomniany już Cleveland Melvin (4.2 próby przy skuteczności 35.5%). Nowy nabytek granatowo-bordowych, Tookie Brown, w dwóch rozegranych meczach notował średnio 11.5 punktu. Należy także pamiętać o Mateuszu Zębskim (8.8 punku na mecz), który był najlepszym strzelcem szczecinian w naszym pierwszym spotkaniu tego sezonu. Ponad 17 minut na parkiecie spędza także Dominik Wilczek dokładając 6.6 punktu do dorobku swojej drużyny.

Średnie statystyki obu drużyn wyglądają następująco. Biało-bordowi po przejęciu drużyny przez Macieja Raczyńskiego stale podnoszą średnia ilość zdobywanych punktów w meczu, która obecnie wynosi 83.3. Nasi sąsiedzi wypadają w tym względzie nieco słabiej notując 75.8 punktu na mecz. PGE Spójnia Stargard prezentuje także lepszą skuteczność rzutów zza łuku (34.9% do 31.7%) przy zbliżonej liczbie oddawanych prób (21.9 do 22.6). Procent z gry oraz z linii rzutów osobistych również jest na korzyść naszej drużyny. Słabiej wypadamy za to w skuteczności za 2 (49.7% do 50.9%) wykonując przy tym o 5 prób więcej od naszych rywali (44.1 do 38.4) oraz w liczbie asyst.

Dzisiejszy mecz jest kolejnym arcy ważnym spotkaniem w kontekście walki o play-offy. Wilki obecnie są naszym bezpośrednim rywalem w tabeli ułożonej procentem zwycięstw. PGE Spójnia w takim układzie zajmuje siódme, a Wilki ósme miejsce. Mecz dodatkowo jest derbowy więc walczymy także o prym na Pomorzu Zachodnim. Tomasz Śnieg w naszym #hot16challange2 rapował “…porażka ze Szczecinem dla nas to kryminał…”

Zatem czy uda nam się pokonać zespół Kinga Szczecin i zasiąść na tronie Pomorza Zachodniego?  Czy przekroczymy barierę 70 zdobytych punktów, co po powrocie do ekstraklasy również nam się nie udało?  Czy w meczu wystąpi Jerome Dyson?? Oglądajcie już dziś o 20:10 na kanale Polsat Sport!!!

Wspierają nas:

Skip to content