SPÓJNIA w akcji MOVEMBER

Ta akcja , to ogólnoświatowa promocja urologicznych badań profilaktycznych dla mężczyzn, w celu diagnostyki i wczesnego wykrywania nowotworów dróg moczowych, prostaty i jąder. Włączyła się do niej Katedra i Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a za jej pośrednictwem i namową, związanego ze Stargardem lekarza Remigiusza Stamirowskiego, także trenerzy, zawodnicy i kibice stargardzkiej Spójni.  Badania odbyły się 20 listopada w Hali OSiR (gabinet fizjoterapii) po wieczornym treningu. Poprzedziła je krótka pogadanka doktora Stamirowskiego, a później było już jak w każdej przychodni: oczekiwanie w kolejce, próby (udane) wepchnięcia się poza kolejnością ( Krzysztof Koziorowicz), powroty do gabinetu na zasadzie: „Przepraszam, ale ja jeszcze zapomniałem zapytać…” ( Wojciech Fraś), czy przedłużające się konsultacje… ( wiemy kto…)

Różnica z badaniami w typowym zakładzie opieki zdrowotnej polegała tylko na tym, że wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze, a zarówno zawodnicy, jak i kibice dali przykład odpowiedzialności, zrozumienia zagrożeń i ewentualnych problemów i poczucia świadomego uczestnictwa w ważnej i pożytecznej akcji.

W pogadance wstępnej( po angielsku) Remigiusz Stamirowski wyjaśnił wagę problemu i znaczenie akcji.

To, że jest to drużyna „z jajami” – pokazują na parkiecie podczas meczów. Za chwile, po badaniach, okaże się, że „ze zdrowymi”… ( nie wiadomo, co sprawdza Dawid Bręk…)

Na stole badań Wojciech Fraś. To, że nogi wystają mu poza kozetkę – nic nie szkodzi, nie o nogi w tym badaniu chodziło…

Zawodnicy oczekiwali na swoją kolej w komfortowych warunkach, siedząc na… krzesełkach.

Kibice oczekiwali na swoją kolej na korytarzu, za to mieli czas, by omówić plany wyjazdu na mecz do Krosna. Swoją drogą , trzeba „mieć jaja”, żeby jechać za swoją drużyną 900 km w jedną stronę…

Wspierają nas:

Skip to content